A műbőrök hátoldala
A műbőrök hátoldala tulajdonképpen a műbőr hordozó rétege. Vagy van hordozó rétege, vagy nincs. Ha nincs, akkor a saját anyaga a hordozó. A műbőrök szerkezetéről korábban már írtunk.
Nézzük most a műbőrök fonákoldalát! 🙂
Hordozó nélküli műbőrök:
A folyékony szintetikus anyagot hengerek között, különbözővastagságúra préselik.
Hordozós műbőrök:
A folyékony szintetikus anyagot a műbőrhordozó anyagra rétegezik, ami lehet szövet, kötött kelme, varrva-hurkolt textília, nemszőtt kelme, nemez, poliuretán habszivacs.
A műbőrök osztályozása a hordozó anyaga alapján:
A műbőrök szilárdságát és nyúlását elsősorban a hordozóanyag határozza meg, azaz egy műbőr mérettartási képességét is ez a réteg adja meg. A legerősebbek a szövet hordozójú műbőrök és ezeknek a legkisebb a nyúlása is. A hordozó nélküli műbőrök szakítószilárdsága természetesen kisebb, mint az azonos vastagságú hordozós műbőröké.
A műbőrök hátoldala lehet
- Műanyag hordozó anyag
A hordozó anyaga is szintetikus.
- Szövet hordozó anyag
Az egyik leggyakrabban alkalmazott hordozóanyag, amelynek 70–500 g/m² területi sűrűségű változatait a legkülönbözőbb célokra használhatják, és készülnek belőlük kárpitozásra alkalmas műbőrök is. ( könyvkötő műbőrök, vagy a cipők, bőrdíszmű áruk, ülésműbőrök gyártására alkalmasak.
- Kötött kelme hordozó anyag
a szövettel szemben kisebb szakítószilárdságú, de hajlékonyabb, jobban alakítható. - Kártolt bunda hordozó anyag
Az ilyen alapú nemszőtt kelme közelíti meg legjobban a természetes bőr szerkezetét, az ezzel készült műbőr tulajdonságai hasonlítanak legjobban a természetes bőréhez. Nagy előnye, hogy a leendő műbőr alkalmazási területének igényei szerint különböző vastagságban és keménységben gyártható.
Nemszőtt kelme jellemzői bővebben >>
A műbőrök ragasztásánál minden típusú hordozó anyagot teszteltünk, és jól megragadt egymáshoz is és farost lemezhez is. Műbőr ragasztás részletesen >>